Proč bychom měli jíst pravidelně luštěniny a jaké druhy jsou nejoblíbenější?

Proč bychom měli jíst pravidelně luštěniny a jaké druhy jsou nejoblíbenější?

Luštěniny známe všichni, ne všichni je ale mají v oblibě. Pamatujete si na školní jídelnu a neoblíbenou čočku na kyselo? Luštěniny ale jíst musíme, proč? 

Proč bychom měli jíst pravidelně luštěniny a jaké druhy jsou nejoblíbenější? 

Luštěniny prostě buď máte rádi, nebo ne. Ze školní jídelny asi nikdo nemá moc dobré vzpomínky na luštěninové chody, ovšem dnes už se dají luštěniny připravovat na spousty způsobů a někdy ani nemusíte vědět, že vlastně luštěninu jíte. Důležité je, že je vůbec jíte, protože jsou zdravé a pro naše tělo opravdu prospěšné. Proč a co všechno obsahují? Proč je dobré je mít na talíři pravidelně a to alespoň jednou nebo dvakrát týdně? 

luštěninový pokrm

Luštěniny opravdu jezte pravidelně 

Je jen málo potravin tak zdravých, jako jsou právě luštěniny. Obsahují velké množství vlákniny, ale i ostatních prospěšných složek. Mezi ty patří hlavně rostlinné bílkoviny, navíc mají luštěniny také nízký glykemický index. Jsou dietní, zasytí a to i v případě, že sníte jen malé množství pokrmu z luštěnin. Dokážou navodit pocit plnosti, avšak někdo může mít problém s tím, že některé druhy luštěniny hodně nadýmají, protože mohou být špatně stravitelné. To se však dá vyřešit způsobem přípravy nebo výběrem vhodného druhu luštěniny. Ne všechny druhy luštěnin způsobují nadýmání. Skvělá je v tomto případě například červená čočka, ta je připravena mnohem rychleji, než běžná čočka a navíc nenadýmá a je lépe stravitelná. 

červená čočka

Jaké luštěniny jíst? 

Mezi nejlepší luštěniny a také nejoblíbenější patří určitě fazole, kterých je mnoho druhů a mohou se konzumovat i naklíčené. Navíc například fazole mungo, které se klíčí nejčastěji, nadýmání nezpůsobují a jejich konzumace se obávat tedy nemusíte. Pak je to samozřejmě čočka, hnědou čočku zná úplně každý, zkusit ale můžete právě třeba i červenou čočku nebo méně známější žlutou nebo černou čočku. Mezi luštěniny ale řadíme také sójové boby nebo cizrna. 

Pokud potřebujete doplnit vlákninu, jsou právě luštěniny skvělou volbou. Pravidelná konzumace luštěnin upravuje trávení, navíc jsou luštěniny nedílnou součástí zdravého životního stylu. 

Luštěniny známe všichni, ne všichni je ale mají v oblibě. Pamatujete si na školní jídelnu a neoblíbenou čočku na kyselo? Luštěniny ale jíst musíme, proč?  Proč bychom měli jíst pravidelně luštěniny a jaké druhy jsou nejoblíbenější?  Luštěniny prostě buď máte rádi, nebo ne. Ze školní jídelny asi nikdo nemá moc dobré vzpomínky na luštěninové chody,…