O zvířátkách

O zvířátkách

Takže je třeba dítěti vysvětlit, že Karkulka je pouhá pohádka, a v každé takové musí být záporný element. V našem případě vlk, v jiném třeba loupežníci, nebo naše vláda. Prostě někdo, kdo je zlý a škodlivý. Dítě potom snáze pochopí, proč vlk dopadl, jak dopadl. Proto musíme potomkům vtloukat do hlavy, že zvířata se mohou zabíjet jen v pohádkách nebo těžkých případech, kdy je život lidský nadřazený tomu zvířecímu. Jistě znáte citát, ve kterém se praví, že příroda se bez člověka obejde, ale člověk bez přírody nikoli. V této větě je obsažena pravda. Ale zase na druhé straně, ohrožuje-li zvíře mne, nebo mou rodinu, musím jej zabít. Ovšem lze to udělat tak, aby to bylo milosrdné.  

kočka

Láska ke zvířatům se dětem vštěpuje třeba i tím, že mu nějaké to zvířátko pořídíme. Morče, králíka, nebo rybičky. Pejska raději ne. Pouze v tom případě, že budeme připraveni se o něj starat sami. U dětí totiž prvotní nadšení brzy vyprchá a psík se pro něj může stát i překážkou. A pokud rodiče na něj také nemají čas, končívá to velmi smutně. Proto ještě jednou připomínám, před koupí psíka si to pořádně rozmyslete a rozeberte se všemi členy rodiny. I s babičkou a dědou, kteří by mohli být ochotni zaskočit například při venčení.  

Měly by také být časté procházky do lesů a tam učit děti chování. Tedy, hlavně to, že v lese neřveme jak na lesy. Ehm, no. Prostě se chováme tiše, čímž neplašíme lesní zvěř a je docela možné, že se nám povede zahlédnout srnku. Nebo jiné zvíře.  

srnka

Častá návštěva ZOO je již jiný kalibr a každý na to hledí jinak. Jedni doporučují, protože se tím prohloubí zájem dítěte o zvířátka, druzí zase nadávají, že živočichové v klecích trpí. Zde je na rodičích, jaké zaujmou stanovisko. Názory jednotné nejsou, takže to asi zůstane každého soukromá věc.  

To vše ovšem předpokládá, že se ke zvířatům umíte chovat i vy, jako rodiče. 

Takže je třeba dítěti vysvětlit, že Karkulka je pouhá pohádka, a v každé takové musí být záporný element. V našem případě vlk, v jiném třeba loupežníci, nebo naše vláda. Prostě někdo, kdo je zlý a škodlivý. Dítě potom snáze pochopí, proč vlk dopadl, jak dopadl. Proto musíme potomkům vtloukat do hlavy, že zvířata se mohou…