Je lepší manuální nebo automatická převodovka?

Je lepší manuální nebo automatická převodovka?

Pokud si vybíráme nový vůz, pak jednou z věcí, která nás zajímá, je to, zda má manuální či automatickou převodovku. Rozdíl mezi nimi je v tom, že u té manuální řadíte sami pomocí řadící páky. U té automatické se vůz o to postará sám.

 

Na první pohled by se tak zdálo, že ta automatická je lepší. Koneckonců nám usnadňuje řízení a máme tak o jednu věc, na kterou při jízdě musíme myslet, méně. Tomu by odpovídal i fakt, že je podstatně dražší – stejný vůz s automatickou převodovkou stojí více než ten s manuální. Přesto však i ona má své nevýhody.

 

V první řadě to totiž znamená, že máme méně kontroly nad vozem. V některých situacích si například chceme podřadit, což je s automatikou nemožné. To se ukáže hlavně v obtížnějších situacích, kdy i sami chceme navolit patřičný stupeň.

 

moderní vůz s automatickou převodovkou

 

Dále je zde fakt, že nevydrží ani zdaleka tak dlouho. Velmi rychle se totiž opotřebuje a je nutná její oprava či dokonce výměna, což opět stojí peníze. Přesto právě tyto nesmíme zanedbat, neboť tu jde bez nadsázky o naši bezpečnost, a dokonce i život.

 

Na druhé straně je pravdou, že zejména začátečníkům značně usnadňuje život. Řazení je totiž jednou z nejobtížnějších věcí, které je potřeba se při řízení naučit. Musí vám prakticky přejít do krve, abyste automaticky změnili stupeň ve správné situaci. Jistě, na rovné silnici to není problém, ale například na obtížné křižovatce či kruhovém objezdu už je situace jiná.

 

starší typ auta s klasickou převodovkou

 

Rozhodně je tedy dobré ještě před nákupem popřemýšlet, která varianta bude právě pro nás tou vhodnější. Nesmíme totiž zapomenout, že nám náš vůz bude sloužit v ideálním případě mnoho let. A nebylo by dobré, kdybychom se při jeho řízení necítili pohodlně. Pokud tedy máme možnost si mezi těmito dvěma variantami vybrat, pak je dobré řádně prostudovat výhody a nevýhody každé z nich, a pak zvážit naše schopnosti. Jen tak učiníme nakonec správné rozhodnutí.

Pokud si vybíráme nový vůz, pak jednou z věcí, která nás zajímá, je to, zda má manuální či automatickou převodovku. Rozdíl mezi nimi je v tom, že u té manuální řadíte sami pomocí řadící páky. U té automatické se vůz o to postará sám.   Na první pohled by se tak zdálo, že ta automatická je lepší.…