Sypání silnic v zimě

Sypání silnic v zimě

Zima je pro mnoho lidí tím nejméně oblíbeným ročním obdobím. A pro ty, kteří musí pravidelně řídit, to platí dvojnásob. Nízké teploty spolu s namrzlou vozovkou dělají z každé jízdy skutečný adrenalinový zážitek. Samozřejmě existují prostředky, jak si můžeme celou situaci usnadnit. Jedním z nich jsou zimní pneumatiky, které díky svému hlubšímu vzorku lépe drží na silnici a méně kloužou. Tím značně snižují riziko dopravní nehody.

 

Dále je zde opatření, které je v kompetenci měst a obcí, a to je sypání silnic. Zde se používá posypová sůl, která vytvořený led rozpouští a mění jej v tekutou břečku, která však není tak nebezpečná. Problém ovšem je, že toto opatření nevydrží dlouho, a ve velkých mrazech je potřeba posyp opakovat každý den.

 

protahování a sypání zamrzlých silnic

 

Sůl však má i negativní vedlejší účinky. Jedním z těch méně známých je to, že se na jaře dostane do půdy. Zde změní její hodnoty a může se snadno stát, že na ní posléze prakticky nic neporoste. Rozhodně to tedy není nic, co bychom měli chtít.

 

Další nežádoucí účinek, který většinu lidí trápí podstatně více, je fakt, že se jedná o silně korozivní materiál. Ona slaná břečka, která se vytvoří, je při průjezdu vystříknuta všude kolem, včetně podvozku. A na jeho kovové části bude následně působit. Výsledkem je jejich zreznutí a tím pádem i zkrácení životnosti vozidla.

 

neposypaná silnice

 

Obojí je samozřejmě velmi nepříjemné, avšak je nutné přiznat, že neposypané a nerozježděné silnice jsou velmi nebezpečné, zvláště pro méně zkušené řidiče. V tomto případě se tedy jedná o volbu mnohem menšího zla.

 

Jistě, můžeme se ptát, proč tedy není použit jiný materiál, například písek. Odpověď je, že písek nemá ani zdaleka takové vlastnosti, a navíc je i dražší. A všichni víme, že o peníze tu jde především. Proto je pravděpodobné, že i tuto zimu budou po ránu vyrážet sypači, aby nám cesty zabezpečili. A to je jen dobře.

Zima je pro mnoho lidí tím nejméně oblíbeným ročním obdobím. A pro ty, kteří musí pravidelně řídit, to platí dvojnásob. Nízké teploty spolu s namrzlou vozovkou dělají z každé jízdy skutečný adrenalinový zážitek. Samozřejmě existují prostředky, jak si můžeme celou situaci usnadnit. Jedním z nich jsou zimní pneumatiky, které díky svému hlubšímu vzorku lépe drží na silnici a méně…