Jak se určuje obvyklá cena nemovitosti

Jak se určuje obvyklá cena nemovitosti

Prodej nemovitosti může být bezesporu jedním ze způsob, jak si rychle a bez námahy získat poměrně vysokou částku peněz. O tom, že se ty se v současné ekonomické situaci více než hodí, ani není třeba hovořit. Ovšem i když jsou ceny nemovitostí vysoké, neznamená to, že chceme přijít zkrátka.

Nejlepším řešením zde tedy je zjistit, jaká je obvyklá cena nemovitosti, kterou chceme prodat. Její stanovení však není tak jednoduché, jak by se nám mohlo zdát. Zvláště pokud jsme majitelé, neboť ti mají tendenci vidět svůj majetek přes růžové brýle a opomíjet některé jeho vady. Jak tedy na to?

dům na prodej

V první řadě samozřejmě záleží na tom, zda se jedná o dům, byt či pozemek, případně jaký druh pozemku, a také celkovou velikost. Snad každý totiž chápe, že byt 1+1 bude poněkud levnější než velký rodinný dům, a to i když mluvíme o ceně za metr čtvereční. Pak zde je také lokace. Přeci jen je rozdíl mezi zapadlou malou vesničkou, satelitní vesnicí či centrem města. Důležitá je pak také občanská vybavenost v okolí, jako je vzdálenost k nejbližšímu obchodu, autobusové zastávce či přítomnost dětského hřiště.

prodej nemovitosti

Roli samozřejmě hraje i celková pověst okolí. Přeci jen byt v části města, kde se i místní bojí chodit po setmění ven, bude poněkud levnější než ten v rezidenční čtvrti. S tím samozřejmě souvisí také upravenost okolí. Pokud jsou ostatní domy v dané čtvrti v nepěkném stavu, pak to tomu našemu na hodnotě nepřidá, i když ten může být čerstvě po rekonstrukci.

Ta představuje další bod, který je nutné uvážit. Naprostá většina zájemců o koupi se bude zajímat, zda funguje odpad, zda teče teplá i studená voda a zda jsou elektrické rozvody v pořádku. Pokud se jedná o byt, pak samozřejmě i o to, jak tomu je ve zbytku domu – funguje výtah? Jak je to s úklidem společných prostor?

Je jasné, že je toho hodně. Proto se mnohdy vyplatí obrátit se na odborníka. Ten si sice nechá za svou práci zaplatit, avšak budeme mít jistotu, že budeme znát skutečnou cenu naší nemovitosti a nebudeme tak při prodeji ošizeni. A na tom zde záleží nejvíce.

Prodej nemovitosti může být bezesporu jedním ze způsob, jak si rychle a bez námahy získat poměrně vysokou částku peněz. O tom, že se ty se v současné ekonomické situaci více než hodí, ani není třeba hovořit. Ovšem i když jsou ceny nemovitostí vysoké, neznamená to, že chceme přijít zkrátka. Nejlepším řešením zde tedy je zjistit,…