Sodíkové výbojky jsou převažujícím venkovním svítidlem

Nezařazené

Sodíkové výbojky jsou převažujícím venkovním svítidlem

Veřejné osvětlení je prakticky základní a velmi důležitá služba, která je zde připravena pro občany nebo návštěvníky daného místa. V podstatě je dokonce prokázáno, že správně osvětlené venkovní prostředí, především hodně temná místa jako parky a různá zákoutí, mohou ovlivnit i kriminalitu. Světlo, které je rozestavěno v ulicích zase podstatně může snížit i nehodovost dopravních prostředků. Zkrátka všechno souvisí se vším. Bezpečnost občanů je vždy na prvním místě. Přesto jsou stále nedostatky v tomto systému, které se snad časem vylepší.
lampy ve městě

Vývoj jde stále kupředu

Jako nastala změna v interiéru a klasickým žárovkám se již mnoho uživatelů vyhne, tak v podstatě změna nenechala v klidu ani veřejné osvětlení. Možná proto je vidět i mnoho rozdílných barev světla. K vidění jsou stále rtuťové výbojky, ačkoliv je pomalu nahradily na mnoha místech vysokotlaké sodíkové výbojky, ovšem v nově vybudovaném veřejném osvětlení se začínají objevovat LED svítidla. Samozřejmě, že vše se vyvíjí směrem k větší úspoře. Přesto ještě není vše nastaveno tak, aby LED plně nahradila ostatní používaná světla. Při vyšších výkonech může být použití výbojek daleko levnější, dá se říci, že vše je jen otázkou času a později bude skutečně dostatečně velký výběr.
noční obloha nad městem

Složení výbojky

V podstatě se jedná o trubici, která je zcela uzavřená a má žhavicí elektrody. To by bylo málo, takže je naplněná směsí různých par a plynů, prakticky záleží na daném typu výbojky. Podle druhu náplně a také samozřejmě konstrukci, závisí její barva, jakou bude svítit. Když se světlo zapne, tak dochází v trubici k elektrickému výboji. Stěny výbojky bývají buď čiré, nebo jsou ošetřeny luminoforem. Ten má jednoduchý úkol. Vydané světlo pohltí a přemění jeho barvu.
noč sníh
Její přednosti
– Při přijatém podání barev má vysoký naměřený výkon.
– Velmi dlouhá životnost.
– Snadná údržba se spolehlivým provozem.
Skvělá svítivost – nalezneme ji na silničním a uličním osvětlení, v tunelech, v centrech, nádražních a letištních hal, zkrátka ve velkých prostranstvích, ale svůj skvělý výkon podá i v osvětlení fasád.

Veřejné osvětlení je prakticky základní a velmi důležitá služba, která je zde připravena pro občany nebo návštěvníky daného místa. V podstatě je dokonce prokázáno, že správně osvětlené venkovní prostředí, především hodně temná místa jako parky a různá zákoutí, mohou ovlivnit i kriminalitu. Světlo, které je rozestavěno v ulicích zase podstatně může snížit i nehodovost dopravních…